Projekt Aktivno inkluzivno – socialna vključenost invalidov na področju športa v obdobju 2024 – 2028

Projekt Aktivno inkluzivno je namenjen izboljšanju dostopnosti športa za invalide ter njihovi večji socialni
vključenosti. S programom želimo ustvariti nove priložnosti za aktivno življenje, povezovanje in razvoj športnih programov, ki bodo prilagojeni različnim oblikam in stopnjam oviranosti.

Projekt bo omogočil vzpostavitev novih športnih centrov po vsej Sloveniji, nakup prilagojene opreme, usposabljanje strokovnega osebja ter razvoj digitalnih orodij za lažje vodenje programov. Obenem bo potekala tudi široka promocija, ki bo pomagala dvigniti ozaveščenost o pomembnosti športa za invalide.

Projekt Aktivno inkluzivno – socialna vključenost invalidov na področju športa v obdobju 2024 – 2028 poteka ob finančni podpori proračunskih sredstev Republike Slovenije in Evropskega socialnega sklada plus. Skupna ocenjena vrednost projekta je 5.000.882 EUR. Aktivnosti projekta so razdeljene v več sklopov, izvajala pa jih bosta konzorcijska partnerja Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez.

Kot je že iz naslova možno razbrati, je namen projekta socialna vključenost invalidov v šport. Prav tako pa tudi inkluzija v šport in športne organizacije ter povezovanje pri izvedbi programov z nacionalnimi športnimi zvezami, lokalnimi športnimi organizacijami, invalidskimi, izobraževalnimi in drugimi institucijami.

Preko projekta se bo vzpostavilo nove programe, ki smo jih poimenovali ABC program športa za invalide. Ti programi se bodo izvajali v vseh 12 statističnih regijah Slovenije. Izvajalci pa bodo regijski koordinatorji, ki bodo imeli nalogo tudi na področju vzpostavljanja mreže izvajalcev vadbe za invalide ter evidentiranje vadbenih programov in možnih vadbenih površin za šport invalidov na regionalni ravni in v lokalnem okolju.

Gre za 60-urne programe redne vadbe z različnimi osnovnimi gibalnimi dejavnostmi, ki bodo prilagojene zmožnostim sodelujočih invalidov. Preko programa se bodo invalidi različnih starostnih skupin vključili v programe vadbe z namenom, da so v športne dejavnosti vključeni dolgoročno. Vsebino programa, obliko izvajanja in pogoje izvedbe bo določala ekspertna skupina projekta.

Pomembna naloga projekta je tudi razvoj strokovnih kadrov za izvedbo programov športa za invalide. Organizirali bomo programe usposabljanja za delo na področju športa invalidov ter skrbeli za promocijo gibanja, redne telesne dejavnosti in pomena vključenosti invalidov v družbo preko športa.

Zavedanje o pomenu redne vadbe za ohranjanje in krepitev zdravja je pomembno za celotno populacijo. Še posebej pa je šport in telesna dejavnost pomembna za invalide. V nekaterih okoljih so se programi že razvili in se izvajajo. S projektom pa želimo vzpostaviti nove aktivnosti v lokalnih okoljih, kar bo omogočalo vključitev invalidov v šport, redno telesno dejavnost in predvsem tudi pestrejšo izbiro možnih programov.

V povezovanju s panožnimi športnimi zvezami se bo izvajala integracija športa invalidov na organizacijski ravni, razvili se bodo novi panožni programi in vzpostavili se bodo pogoji za vključevanje invalidov v redne programe športnih društev.

S projektom želimo vplivati na izboljšanje pogojev za življenje invalidov in se bomo trudili zagotavljati enake možnosti, kot jih imajo drugi prebivalci Slovenije. Šport je namreč izredno koristen in aktivna vključitev bo invalidom omogočila boljše in pestrejše življenje, vključenost v družbo, lahko tudi učinkovitejšo rehabilitacijo oziroma resocializacijo.

Cilji projekta

Ob zasledovanju strateških ciljev na področju izvajanja Evropskega stebra socialnih pravic in socialnega vključevanja oseb s posebnimi potrebami v šport in družbo, s katerim bomo prispevali tudi k razvoju področja športa invalidov na splošno, želimo s programom »Aktivno inkluzivno« nasloviti sledeče cilje:

• Vključiti invalide v programe športne vadbe
• Vzpostaviti mrežo ponudnikov redne vadbe za različne ciljne skupine invalidov
• Vzpostaviti regijsko razpršenost in dostopnost vadbenih programov
• Usposobiti dodaten kader za strokovno delo s športniki invalidi
• Razviti nove programe športa invalidov (ABC program športa invalidov, programi športnih panog za področje športa invalidov)
• Umestiti šport invalidov v delovanje in aktivnosti NPŠZ in lokalnih športnih organizacij
• Dvigniti prepoznavnost športa invalidov z namenom socialnega vključevanja ciljne skupine v družbo

Cilje projekta Aktivno inkluzivno bomo dosegli z izvajanjem nalog sedmih delovnih sklopov:
D1 Vodenje in izvajanje programskih aktivnosti
D2 Ekspertna skupina
D3 Investicije v opremo
D4 Promocija in promocijski dogodki
D5 Razvoj strokovnega kadra
D6 Razvoj mreže regionalnih centrov športa invalidov
D7 Razvoj in izvajanje programov športnih panog za področje športa invalidov

Predvidene vrednosti merljivih ciljev projekta Aktivno inkluzivno

Razvoj mreže regionalnih centrov športa invalidov
120 izvedenih ABC programov športa invalidov
600 vključenih invalidov v programe ABC
12 vzpostavljenih regijskih centrov
12 zaposlenih regijskih koordinatorjev
potrjen program ABC športa invalidov
vzpostavljena ekspertna skupina

Investicije v opremo
12 ABC kompletov opreme
1 kombinirano vozilo za prevoz invalidov in opreme
15 kosov opreme za zaposlene (osebni računalnik ipd.)

Razvoj strokovnega kadra
100 udeležencev programa (1. stopnja)
50 udeležencev programa (2. stopnja)
5 tečajev usposabljanja (1. stopnja)
5 tečajev usposabljanja (2. stopnja)

 

Promocija in promocijski dogodki
25 promocijskih dogodkov
4 strokovne konference

Vodenje in izvajanje programskih aktivnosti
2,3 FTE strokovnega kadra zaposlenega na programu

Razvoj in digitalna orodja
spletna aplikacija/orodje za vodenje evidenc
celostna podoba programa
spletna stran programa
evidenca organizacij vključenih v program
evidenca športnih objektov vključenih v program
evidenca strokovnega kadra vključenega v program

Financiranje projekta

»Operacija Aktivno inkluzivno se financira iz programa Evropske unije, Evropski socialni sklad (ESS) in nacionalnega prispevka Republike Slovenije (MGTŠ). Operacija se izvaja v okviru »Programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027«: cilja politik »CP 4: Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«; prednostne naloge
»7 Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«, specifičnega cilja: »ESO 4.12 »Spodbujanje socialnega vključevanja oseb, izpostavljenih tveganju revščine ali socialni izključenosti, vključno z najbolj ogroženimi osebami in otroki«.

toggle icon