Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite
Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite (Zveza ŠIS-SPK) že več kot 60 let spodbuja športno dejavnost invalidov. Njeni začetki segajo v čas, ko je bila športna dejavnost povezana predvsem z vojaškimi vojnimi invalidi. Sčasoma se je razširila na širši krog invalidov in njihove organizacije.
Leta 1962 je bila formalno ustanovljena Zveza za šport invalidov, sedanjo podobo pa je dobila v 90. letih prejšnjega stoletja, ko je deset nacionalnih invalidskih organizacij oblikovalo novo Zvezo ŠIS-SPK. Ta danes skrbi za razvoj in organizacijo športnih dejavnosti na nacionalni ravni ter za pripravo in nastope najboljših slovenskih parašportnikov na evropskih, svetovnih in paralimpijskih igrah.


Na letni ravni omogoča izvedbo približno 40 državnih prvenstev in več kot 70 mednarodnih nastopov, pri čemer sodeluje več kot 1000 športnikov na domačih tekmovanjih in okoli 130 reprezentantov na mednarodni ravni.
Zveza ŠIS-SPK združuje 15 nacionalnih invalidskih organizacij ter je članica 17 mednarodnih športnih zvez, vključno z Mednarodnim paralimpijskim komitejem (IPC). Kot članica Olimpijskega komiteja Slovenije zastopa šport invalidov na državni ravni.
Na podlagi Zakona o športu (ZŠpo-1) je prepoznana kot krovna organizacija za šport invalidov v Sloveniji. Njene zakonske naloge vključujejo pripravo programov usposabljanja, sodelovanje v akreditacijskih postopkih ter izvajanje izobraževanj v sodelovanju z Univerzitetnim rehabilitacijskim inštitutom Republike Slovenije – Soča.


Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez
Ameriška ulica 2, 1000 Ljubljana
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ) je skladno z Zakonom o športu (ZŠpo-1) krovna športna organizacija, ki povezuje nacionalne in občinske športne zveze ter druge organizacije v civilni športni sferi. Kot član mednarodnega olimpijskega gibanja združuje slovenska športna društva doma in v zamejstvu.
Struktura OKS-ZŠZ vključuje 195 športnih organizacij, razdeljenih v:
- 82 lokalnih športnih zvez,
- 38 nacionalnih športnih zvez olimpijskih športov,
- 24 nacionalnih športnih zvez, ki jih priznava MOK,
- 15 nacionalnih športnih zvez neolimpijskih športov,
- 28 športnih zvez in združenj,
- 5 športnih organizacij za šport za vse,
- 3 zamejska športna združenja.
Na lokalni ravni deluje 16 regijskih pisarn, ki usklajujejo športne dejavnosti v svojih regijah in podpirajo delovanje društev, športnikov ter strokovnih delavcev v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi.
Vloga in poslanstvo
OKS-ZŠZ povezuje večino od 6.384 športnih društev in si prizadeva za razvoj slovenskega športa na vseh ravneh – od rekreacije do vrhunskega tekmovanja. Skrbi za uveljavljanje vrednot olimpizma, izboljševanje pogojev za športnike ter krepitev partnerstev z državo in gospodarstvom.
Javna pooblastila OKS-ZŠZ vključujejo:
- izvajanje programov usposabljanja za športno rekreacijo in šport starejših,
- priznavanje formalno in neformalno pridobljenih kompetenc na teh področjih,
- sodelovanje pri strateških in operativnih dokumentih slovenskega športa,
- predlaganje predstavnikov v strokovne organe in delovna telesa vlade,
- vodenje evidenc registriranih in kategoriziranih športnikov,
- evidentiranje uradnega tekmovalnega sistema nacionalnih panožnih športnih zvez.
Kot osrednja nevladna organizacija slovenskega športa OKS-ZŠZ aktivno usmerja in podpira razvoj športnih organizacij ter spodbuja kakovosten življenjski slog v vseh starostnih obdobjih.